رسانه اینترنتی بیدارباش

پادکست ها
اخبار
قلم نوشت
پرسش و پاسخ

آقامیری در گفت وگو با شفقنا

نوشته شده در 16 فروردین ماه 1394 - توسط Admin
9480
1

یک پژوهشگر حوزوی و مشاور مذهبی، حوزه را در عدم رغبت و دوری برخی مردم از دین مقصر می داند و معتقد است: اگر قرار باشد تعلیم و تربیت اسلامی باشد باید در حوزه، تحولی صورت بگیرد و نگاه حوزه به دین و اجتماع عوض شود.

حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن آقامیری در گفت وگو با خبرنگار شفقنا در قم، به مناسبت روز تعلیم و تربیت اسلامی، با بیان اینکه کتب دینی در گذشته هم بوده و کسانی چون باهنر، مفتح و بهشتی در آموزش و پرورش کار می کردند، اظهار داشت: اشکال کار اینجاست که فکر می کنیم اگر انسانها تغییر کنند، مشکلات حل می شود در حالی که اگر سیستمی خراب باشد دو حالت به وجود می آید: اول اینکه آدم درست و خوب، خراب می شود و دوم اینکه ناکارآمد جلوه می کند که هر دو حالت آن لطمه ای بزرگ است.

او با بیان اینکه امروز سیستم تعلیم و تربیتی ما تغییر نکرده بلکه تنها نیروی انسانی عوض شده است، افزود: کسانی که با این سیستم برخورد می کنند دین را ناکارآمد تلقی می کنند به این معنا که احساس می کنند دین نمی تواند پاسخگو باشد.

این کارشناس مذهبی ابراز عقیده کرد: سیستم تعلیم و تربیتی که الان هست واقعا اسلامی نیست یعنی اصلا قواعدش قواعد اسلامی نیست، نمونه بارز این مساله محتوای کتابهای آموزشی است؛ کتاب های علوم تجربی ما اکثرش ترجمه شده متون غربی است یعنی با یک نگاه غربی نوشته شده یا فیلم هایی مثل حیات وحش که تلویزیون نشان می دهد بر اساس منطق داروین است. پس اول باید سیستم را درست می کردیم که نکردیم.

نگاه به آموزش و پرورش، مصرفی است

او نظام آموزش و پرورش را وزارت مصرفی دانست و گفت: در کشور ما نگاهها به اقتصاد یک نگاه غربی است به این معنا که هر ارگانی سود بیشتری عاید دولت کند، از حمایت بیشتری برخوردار می شود؛ بر این اساس به وزارت آموزش و پرورش به دلیل آنکه فقط خرج می کند بی مهری می شود. اینقدر که یک چاه نفت برای ما اهمیت دارد شاید یک دبیرستان برای ما اهمیت نداشته باشد. این همه مدارس داریم که هنوز تجهیزات اولیه ندارند، جایگاه یک معلم را ببینید و یا جایگاه کسی که در یک وزارت خانه کار می کند را ببینید، اصلا معلم های ما جایگاه خودشان را ندارند.

آقامیری حوزه علمیه را متولی دین در جامعه دانست و تاکید کرد: به اعتقاد بنده ایراد از حوزویان است. اگر حرف و عمل ما یکی باشد آن وقت خیلی از مشکلات ما حل می شود چون بیشتر جوانان ما در زمینه عمل با مشکل مواجه هستند یعنی اگر در رفتار ما شبهه ای را ببینند و مشاهده کنند رفتار ما با انچه اسلام می گوید مطابقت ندارد می نشینند فلسفه بافی می کنند که همه قواعدی که ما می گوییم دروغ است.

او با تاکید بر این که وجدان جامعه بیدار است، گفت: این هنر دیگران نیست که دارند جوان ها را جذب می کنند بلکه بی هنری ماست که داریم جوان ها را دفع می کنیم. پس در اولین گام، حوزه باید وارد کار شود و معارف اصلی را از منابع اسلامی استخراج کرده و تحویل جامعه دهد.

این پژوهشگر حوزوی تصریح کرد: حوزه به همکاری جدی و واقعی دانشگاه نیاز دارد در حالی که متاسفانه این همکاری نیست و فقط در حد آمار و ارقام است لذا می بینید هر کسی در حوزه مبانی تربیت اسلامی هر کاری می کند بیشتر بر اساس برداشت های خودش در دین بوده که بیشتر آنها هم برداشت های غلطی بوده که مشکل را بیشتر می کند و نتیجه آن یک سری فارغ التحصیلانی است که به هیچ چیز اعتقاد ندارند و حتی اعتقادات ساده قدیمی را هم ندارند.

او با مقایسه جوانان زمان دفاع مقدس و نسل امروز گفت: آن زمان کارهای اساسی تری انجام می شد و حتی روحانیون کارهای اجتماعی می کردند. همین نزدیکی روحانیت و مردم از یک آلومینیوم فروش بازار تهران رییس جمهور ساخت. حقیقتا مرحوم رجایی شاگرد کلاس قرآن مرحوم آیت الله طالقانی بود و می بینید که خروجی این کلاس قرآن وزیر آموزش و پرورش و بعد رییس جمهور بود.

آقامیری با برشمردن بزرگانی چون آیت الله صدوقی در یزد، قاضی طباطبایی، دستغیب در شیراز و شهید باهنر و بهشتی اذعان کرد: در آن زمان کارها آماری نبوده بلکه خیلی کارهای دقیق و محکم و زیر بنایی دینی انجام می شده به همین دلیل انسانهایی تربیت شدند که از مال و جان خود به خاطر حفظ کیان مملکت گذشتند.

او با بیان اینکه امروز برخی از محققان ما عالم نیستند، یادآور شد: عصر تکنولوژی این آفت را دارد که محقق ما دنبال تحقیق عالمانه نیست بلکه صرفا یکسری منابع دینی را جمع آوری می کند و لذا می بینیم که شاخص تولید علم در زمینه دین در کشور ما کم است.

این پژوهشگر و سخنران برجسته حوزه، دانشگاه را خالی از این آفت ندانست و بیان داشت: در دانشگاه برای تحقیق در مورد دین آثار مرحوم آیت الله مطهری معرفی می شود یعنی بعد از 35 سال ما کتاب جدید نمی خواهیم؟ مرحوم آیت الله طباطبایی فرموده بود ما هر دو سال یک کتاب تفسیر می خواهیم یعنی مشکلات به روز می شود. لذاعالم باید مشکلات را رصد و از جامعه جمع می کند تا نسخه درمانی آن را از قرآن بگیرد.

فاصله بین روحانیت و مردم مشکل عمده در عرصه تعلیم و تربیت اسلامی است

او فاصله بین روحانیت و مردم را مشکل دیگر در عرصه تعلیم و تربیت دانست و گفت: در گذشته ارتباط مردم و روحانیت آسان صورت می گرفت و نیازی نبود کسی از احوالات مردم به آنها گزارش دهند بلکه خود لباس رعیت به تن کرده و بین مردم می رفتند.

آقامیری با بیان اینکه در مواردی، رابطه علما و مردم ضعیف شده است، به برگزاری سمینارهای متعدد که به اعتقاد وی خاصیت چندانی ندارند اشاره کرد و افزود: با برپایی این سمینارها نمی توان مردم را تحت تربیت اساسی قرار داد.

او با اشاره به ماجرای ارتباط آیت الله صدوقی و مردم گفت: ایشان که بعد از نماز ظهر در مسجد شروع می کرده به صحبت کردن، مردم دور ایشان حلقه می زدند بعد به بچه ها می گفت شما به مدرسه بروید بچه ها به مدرسه می رفتند ایشان تا بچه ها از مدرسه برمی گشتند در حال صحبت بودند یعنی یک عالم به تمام معنا که وقت برای مردم می گذاشته اما الان مردم می خواهند ما را پیدا کنند باید از چند فیلتر رد شوند این فیلترها کار را خراب کرده که ما واقعیت جامعه را نمی دانیم و برای واقعیت جامعه درمان از داخل دین در نمی آوریم و در اختیار جامعه قرار نمی دهیم.

این سخنران برجسته حوزه با اشاره به فرازهایی از نهج البلاغه عنوان کرد: امام علی(ع) نامه ای به مالک اشتر نوشته که حضرت فرموده «از مردم مخفی نشو اگر مخفی شوی زشت را به تو زیبا نشان می دهند و زیبا را زشت» یعنی واقعیت جامعه را باید خودت در جامعه ببین. ما الان نیستیم در جامعه، دردها را نمی بینیم، وقتی ندانیم دنبال درمانش هم نمی رویم.

او با بیان این که هنوز روش دعا خواندن و عزاداری و بیانمان درست نیست، به تجربه خود در یکی از دانشگاهها اشاره کرد و گفت: در یک سخنرانی که در یکی از دانشگاههای یکی از شهرستان ها بود در یک ساعت اول سخنرانی ما قبول کردیم که مشکل از ماست و در یک ساعت و نیم بعد که جلسه پرسش و پاسخ بود بعضی از جوان ها به اصل خود خدا شبهه داشتند و بعضی از سوالات بوی کینه می داد، اینقدر نسبت به پیغمبر بد بینی وجود داشت که گفتم مگر اینجا روحانی ندارد؟ گفتند نمی شود از اینها سوال پرسید.

تعلیم و تربیت اسلامی در گرو ایجاد تحول در حوزه است

آقامیری حوزه علمیه را متولی امور دین دانست و تاکید کرد: اگر قرار باشد تعلیم و تربیت اسلامی باشد باید در درون حوزه تحولی صورت بگیرد و نگاه حوزه به دین و اجتماع عوض شود که اگر چنین شد اثراتش در جامعه معلوم می شود. اگر در حوزه این اتفاق نیفتد کارهای بیرون کارهای سطحی می شود و درمان صورت نمی گیرد.

او با بیان اینکه در تمامی سازمانها یک واحد فرهنگی وجود دارد که مبالغ زیادی به آنها اختصاص می یابد، گفت: برخی از این واحدها کارهای غیرتخصصی انجام می دهند و ثمره آن این می شود که حتی فردی که حج رفته وقتی با یک شبهه ساده روبرو می شود به اساس همه چیز شک می کند و من در این میان حوزه را مقصر می دانم.

این مشاور حوزه به سینما و کسانی که دغدغه کارهای مذهبی دارند اشاره کرد و ابراز داشت: متاسفانه در حوزه هنر جستجوی عالمانه و مطالعات عمیق صورت نگرفته و لذا می بینیم در حوزه سینما فیلمهای فاخر مذهبی یا ساخته نمی شود یا تعداد آن انگشت شمار است و این به عهده حوزه است که مبانی هنر دینی را استنباط کرده و دست سینماگر بدهد.

او با اشاره به اینکه تعلیم و تربیت اسلامی محدود به نوشتن مقالاتی آن هم از کتابهای شهید مطهری شده است، تاکید کرد: الآن کارها محدود شده به آمار و ارقام و کارهای عمیق صورت نمی گیرد. امروزه کارهایی به اسم دین می شود که با روح دین منافات دارد و حتی به دین آسیب می رساند.

به اسم کار فرهنگی کار ضد فرهنگی می کنیم

او با بیان اینکه به اسم کار فرهنگی کار ضد فرهنگی می کنیم، تصریح کرد: برخی حافظان قرآن هستند که عامل به قرآن نیستند در حالی که ایمان و عمل باید کنار یکدیگر باشند تا افراد جذب دین شوند. وقتی کارهای فرهنگی محدود به آمار و ارقام می شود، این مشکل را درست می کند که به جای سوق دادن جامعه به سوی دین و دینداری، افراد را از دین زده می کند.

این پژوهشگر حوزه بر لزوم فعال شدن شبکه های مساجد تاکید کرد و گفت: کاربری مساجد زمان پیامبر(ص) باید احیا شود، به بیان دیگر مساجد باید محل ارائه مشکلات و رفع آنها باشد نه اینکه مردم به خاطر وجود مسجد آزار ببینند. امروزه متاسفانه طوری شده که خانه هایی که اطراف مسجد هستند ارزانتر است و این به دلیل تغییر کاربری مساجد است.

اگر حوزه از حاشیه های غیر ضروری پرهیز کند، مشکلات به راحتی حل می شود

او در عین حال یادآور شد: اگر حوزه به وظیفه اصلی خود عمل کرده و از حاشیه های غیر ضروری پرهیز کند، این مشکلات به راحتی برچیده خواهد شد و خروجی آن، کسانی چون سلمان و اباذر خواهد بود. این جاهلیتی که الان هست از جاهلیت زمان پیامبر بالاتر است چون پیامبر فرمودند:«من بین دو جاهلیت مبعوث شدم جاهلیت بعد از من به مراتب سخت تر از جاهلیت قبل از من است»

آقامیری ادامه داد: جاهلیت هم به معنای نادانی نیست بلکه به معنای آن است که جامعه حریف هوا و هوس و غضب خودش نمی شود. در چنین جامعه ای دانا زیاد است اما عمل کننده به علم کم است. تهذیب جامعه جزو وظایف روحانیت و یک اصل قرآنی است و حوزه باید به رسالت اصلی خود برگردد.

او در مورد تاثیر خانواده بر تربیت اسلامی فرزندان گفت: هنر اصلی یک مادر فرزندپروری است و خانه داری برای او یک فضیلت است و لذا با شاغل شدن زن شان مادر پایین می آید و با خراب شدن جایگاه معلم، فرزند از تربیت صحیح برخوردار نمی شود.

این مشاور برجسته حوزوی تاکید کرد: اگر حوزه اصلاح شود مساجد احیا می شود و به تبع آن، خانه ها احیا می شود و لذا جوان از مسجد مشاوره می گیرد و به دنبال مشاوره های غیر تخصصی و غیر دینی نمی رود.

او ادامه داد: تربیت دینی به احیای حوزه ها بر می گردد و احیای حوزه به ساختمان سازی نیست بلکه به این است که طلبه بداند اینجا برای سربازی امام عصر(عج) آمده تا دین را به خوبی فهم کند و به مردم درست بفهماند. موضوع دین مردم است و این شیعه و سنی ندارد.

آقامیری با اشاره به مشکلات غرب گفت: کلیسا در دوره رنسانس به مردم خود خیانت کرد. از دین چماقی درست کرده بود برای حراست از منافع ارباب کلیسا و همین سبب شد مردم کلیسا را کنار بگذارند.

او ادامه داد: اگر ما الآن مسیر را درست نرویم و پا جا پای مسیحیت بگذاریم، به آن عاقبت ترکیه و کلیسا دچار می شویم لذا باید این شان را برای خود قائل باشیم که دین را بدون لحاظ کردن منافع خود به مردم بشناسانیم.

حوزه را باید مردم اداره کنند

این سخنران برجسته گره زدن مخارج حوزه به دولت را خیانت به حوزه دانست و تاکید کرد: حوزه دولتی کارآمد نیست. حوزه را باید مردم اداره کنند. مردم اگر از مسجد و حوزه خیر ببینند خودشان حوزه را اداره خواهند کرد و اینجاست که حوزه مستقل می تواند حرف بزند.

او تصریح کرد: جامعه از روحانیت همدردی می خواهد. علمای گذشته ما که پولدار نبودند اما گوشی برای شنیدن دردهای مردم داشتند و اینگونه بوده که دین به اینجا رسیده است.

آقامیری در مورد فیلترینگ گفت: منع بدون توجیه منطقی و عقلایی باعث حرص می شود. مشکل ما این است که منع بدون توجیه عقلانی می کنیم و این خود سبب حرص می شود اما اگر با منطق و استدلال این منع بیان شده و اکثریت جامعه اقناع شود، اصلا خود جامعه آن منع را درخواست می کند.

او با انتقاد از تمرکز جمعیت طلاب در قم گفت: طلبه در قم باید درس بخواند و بعد از مدارج علمی به روستاها برود در حالی که امروز در تهران مساجدی داریم که پیش نماز ندارد.

گفت وگو از: راضیه رضایی- شفقنا

انتهای پیام

www.shafaqna.com/persian

نظر خود را اینجا ثبت کنید
برای ثبت نظرات خود لطفا وارد شوید
نظرات
madargh
سید خدا قوت. لطفا درخصوص روابط  درست  زن و شوهر نیز سخنرانی کنید
برای عضویت در خبرنامه شماره موبایل خود را وارد کنید
لطفا منتظر بمانید...